Moje Wymarzone Wakacje-Egipt

Informacje o Świątyni Luksorskiej.

Luksor jest często nazywane „miastem o stu bramach” lub „ miastem pałaców”, gdyż jest jednym z najlepiej zachowanych zbiorów zabytkowych budowli starożytnego świata. Dzisiejsze miasto znajduje się w miejscu starożytnych Teb, które przez wieki były jednym z najlepiej rozwiniętych ekonomicznie, społecznie i politycznie miastem na świecie. Obecnie ośrodek miejski również tętni życiem, głównie za sprawą turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tutaj przez okrągły rok!

 
Co warto zwiedzić, zapamiętać, zobaczyć ???

Jedną z największych atrakcji turystycznych Luksoru jest tutejsza świątynia znana także jako Świątynia Narodzin Amona. Poświęcona bogowi Amonowi i jego żonie Mut, została wybudowana w okresie tzw. Nowego Królestwa. Jej konstrukcję zapoczątkował Amenhotep III, jego następcy kontynuowali dzieło, które ostatecznie zostało ukończone za czasów Ramzesa II. Ogromy pylon wzniesiony został przez Ramzesa II razem z sześcioma oryginalnymi posągami z obu stron przedstawiającymi króla. Świątynia Luksorska tworzy niesamowity widok. Wygląda szczególnie zjawiskowo wieczorem, kiedy to zostaje subtelnie podświetlona.

Wkracza się do niej wejściem od północy, w miejscu gdzie dawniej miała się łączyć groblą ze świątynią w Karnaku. Grobla, która aktualnie jest restaurowana (ma być główną atrakcja Luksoru), miała znajdować się w jednej linii ze sfinksem. Później miała zostać dołożona droga, drornos, wybudowana przez Nectanebo w XXX dynastii; niestety większość ze sfinksów zniknęła, ale kilka wyjątkowo ciekawych przykładów nadal mieści się niedaleko świątyni.

Przed wejściem do świątyni będziemy podziwiać pylon. Jest to wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze. W starożytnym Egipcie, w czasach tzw. Nowego Państwa, pomiędzy takimi wieżami znajdowało się wejście na dziedziniec świątyń. Podobnie jest i w Luksorze. Ściany pylonu są zdobione reliefami o tematyce batalistycznej, sławiące zwycięstwo Ramzesa nad Hetytami w bitwie pod Kadesz.

  
 
Przed pylonami niegdyś znajdowały się dwa 25-metrowe obeliski (jeden z nich został wywieziony w 1833 r. do Paryża i ustawiony na Placu Zgody - Place de la Concorde; pozostałości drugiego wciąż można oglądać) oraz sześć posągów Ramzesa, królowej Nefertari i ich córki Maritamon w pozycji siedzącej. Niestety do naszych czasów przetrwały tylko dwa z nich (trzeci jest odrestaurowany).

Wewnątrz świątyni znajdują się kolumny, dziedzińce oraz perystazy (z których każdy mierzy kilkanaście metrów długości) wybudowane przez Amenhotepa III. Kolumny ozdobione są rzeźbieniami, napisami i scenami ze starożytnego Egiptu. Zdobienia w górnej części stworzone są na podobieństwo papirusu. Wzdłuż umieszczono napisy, sceny ze starożytnego Egiptu a nawet rzymskie stiuki, które częściowo obejmują hieroglify ze starożytnego Egiptu. Świątynie są oddaniem czci potędze faraonów Nowego Królestwa i przebywając w Luksorze obowiązkowo trzeba je zobaczyć. Wychodząc ze świątyni warto zwiedzić Muzeum Luksorskie, w którym znajdują się antyki oraz skarby Tutanhamona.

Jako ciekawostka możemy powiedzieć, że podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w 1989 r. w okolicach świątyni, na dziedzińcu odnaleziono 20 posągów królewskich ukrytych pod posadzką jeszcze w starożytności. Najstarsze z nich pochodzą z czasów Amenhotepa.


Godziny otwarcia:
- latem: 7:00 – 22:00
- zimą: 7:00 – 21:00

 



Dodaj komentarz






Dodaj

Komentarze

Oskar, Dodany: 03.03.2015, 20:48
Nie wiedziałem ,że Egipt to taki ciekawy kraj
Piotrek, Dodany: 03.03.2015, 20:47
Dzięki tej stronie dowiedziałem się, że w Egipcie jest bardzo wiele miejsc do zwiedzania. Do tej pory pory myślałem, że to głównie pustynia, plaże no i piramidy. Pozdrawiam.
Karolina, Dodany: 03.03.2015, 20:46
Wspaniałe, ogromne budowle, niewiarygodne jak zdolni byli starożytni Egipcjanie :)
Ludwik, Dodany: 03.03.2015, 20:09
Dzięki tej stronie bardzo zaciekawił mnie Egipt. Na pewno wybiorę się tam z moją dziewczyną na miesiąc poślubny :D

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl